Ms. Sims traveled to 35 countries in 50 days. At this rate, how many countries would she travel to in 40 days?
6 lbs = ______ oz (16 oz = 1 lb)
72 fl oz = _____ c (1 c = 8 fl oz)
96 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)
Jesse’s mom bought two boxes of granola bars for $12.80. Each box contains eight granola bars. What is the price of one granola bar?
The ratio of juniors to seniors on the track team is 6 to 7. How many juniors are on the track team if there are 35 seniors on the team?
Gina read 240 pages in 8 days. How many pages did she read in 1 day.
A grocery store sells a 10-ounce bottle of Wisk laundry detergent for $2.99 and a 16-ounce bottle of the same detergent for $6.99. Which size of bottle is less expensive?
There are 12 boys and 32 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.
120 heartbeats in 30 seconds
Liam practiced piano 24 times in 4 weeks. His brother practiced piano 12 times in 2 weeks. Are the rates at which each brother practiced equivalent?
There are 207 students in the 9 classes at East Middle School. At this rate, how many students are in 6 classes?
There are 15 boys and 20 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.
12 pages in 4 hours
Tim walks 3 miles every 75 minutes. At this rate, how long did it take Tim to walk 12 miles?
Maggie’s grandmother uses 24 limes to make 4 key lime pies. At this rate, how many limes does she need to make 6 key lime pies
108 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)
Mr. Roberts has 12 papayas, 25 star fruits, 35 mangos, and 13 strawberries on his fruit stand. What is the ratio of the number of mangos to the total number of pieces of fruit?
In a certain area, there are 25 houses to 35 businesses. Write the ratio of houses to businesses as a fraction in simplest form.
At a summer camp, there are 50 boys out of 80 campers. What is this ratio written as a fraction in simplest form?
36 fl oz = ______ cups (1 cup = 8 fl oz)
A particular amusement park ride will make 102 revolutions in 1 minute. At this rate, how many revolutions will it make in 180 seconds?
Nicholas bought 8 pens for $6. What is the unit rate per pen
It took Jaivin 18 minutes to jog 4 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this rate?
540 meters in 9 seconds.