SuperTeacherTools SuperTeacherTools Help
Create a New Game Create a New Game


Speed Match Review Game

This game has been played 16 times
The best time ever was Shrek at 132 seconds.
The best time today is at seconds.
How To Play:
Drag the squares in the gray area and drop them in the matching squares in the blue area below.
If you drop a square in the correct spot, it will disappear.
If you make a mistake, the square will return to its original spot.
Good luck!

Let's Play Speed Match!

4 to 3
96 oz
8 to 3
3 pages per hour
10 ounce bottle
138
36 limes
5 to 7
60 meters per second
4 1/2 cups
32 yards
36 yards
yes
7 to 17
30 pages
80 cents
30 junior
28 countries
75 cents
5 to 8
4 1/2 minutes
306 revolutions
300 minutes
9 cups
4 beats per second
The ratio of juniors to seniors on the track team is 6 to 7. How many juniors are on the track team if there are 35 seniors on the team?
Maggie’s grandmother uses 24 limes to make 4 key lime pies. At this rate, how many limes does she need to make 6 key lime pies
In a certain area, there are 25 houses to 35 businesses. Write the ratio of houses to businesses as a fraction in simplest form.
It took Jaivin 18 minutes to jog 4 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this rate?
6 lbs = ______ oz (16 oz = 1 lb)
36 fl oz = ______ cups (1 cup = 8 fl oz)
108 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)
540 meters in 9 seconds.
120 heartbeats in 30 seconds
Gina read 240 pages in 8 days. How many pages did she read in 1 day.
At a summer camp, there are 50 boys out of 80 campers. What is this ratio written as a fraction in simplest form?
Tim walks 3 miles every 75 minutes. At this rate, how long did it take Tim to walk 12 miles?
There are 207 students in the 9 classes at East Middle School. At this rate, how many students are in 6 classes?
Mr. Roberts has 12 papayas, 25 star fruits, 35 mangos, and 13 strawberries on his fruit stand. What is the ratio of the number of mangos to the total number of pieces of fruit?
72 fl oz = _____ c (1 c = 8 fl oz)
There are 15 boys and 20 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.
Liam practiced piano 24 times in 4 weeks. His brother practiced piano 12 times in 2 weeks. Are the rates at which each brother practiced equivalent?
There are 12 boys and 32 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.
Jesse’s mom bought two boxes of granola bars for $12.80. Each box contains eight granola bars. What is the price of one granola bar?
Nicholas bought 8 pens for $6. What is the unit rate per pen
A grocery store sells a 10-ounce bottle of Wisk laundry detergent for $2.99 and a 16-ounce bottle of the same detergent for $6.99. Which size of bottle is less expensive?
A particular amusement park ride will make 102 revolutions in 1 minute. At this rate, how many revolutions will it make in 180 seconds?
96 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)
12 pages in 4 hours
Ms. Sims traveled to 35 countries in 50 days. At this rate, how many countries would she travel to in 40 days?

You did it!



What is your name?

Play This Game Again!


You did it!
You got every match correct!

Here are all the answers:

DescriptionMatch:
At a summer camp, there are 50 boys out of 80 campers. What is this ratio written as a fraction in simplest form?5 to 8
There are 15 boys and 20 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.4 to 3
In a certain area, there are 25 houses to 35 businesses. Write the ratio of houses to businesses as a fraction in simplest form.5 to 7
Mr. Roberts has 12 papayas, 25 star fruits, 35 mangos, and 13 strawberries on his fruit stand. What is the ratio of the number of mangos to the total number of pieces of fruit?7 to 17
There are 12 boys and 32 girls in a lunch room. Write the ratio of girls to boys in simplest form.8 to 3
12 pages in 4 hours3 pages per hour
Nicholas bought 8 pens for $6. What is the unit rate per pen75 cents
Gina read 240 pages in 8 days. How many pages did she read in 1 day.30 pages
540 meters in 9 seconds.60 meters per second
120 heartbeats in 30 seconds4 beats per second
Maggie’s grandmother uses 24 limes to make 4 key lime pies. At this rate, how many limes does she need to make 6 key lime pies36 limes
Ms. Sims traveled to 35 countries in 50 days. At this rate, how many countries would she travel to in 40 days?28 countries
The ratio of juniors to seniors on the track team is 6 to 7. How many juniors are on the track team if there are 35 seniors on the team?30 junior
Tim walks 3 miles every 75 minutes. At this rate, how long did it take Tim to walk 12 miles?300 minutes
A particular amusement park ride will make 102 revolutions in 1 minute. At this rate, how many revolutions will it make in 180 seconds?306 revolutions
6 lbs = ______ oz (16 oz = 1 lb)96 oz
72 fl oz = _____ c (1 c = 8 fl oz)9 cups
96 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)32 yards
108 ft = _____ yd (1 yd = 3 ft)36 yards
36 fl oz = ______ cups (1 cup = 8 fl oz)4 1/2 cups
Jesse’s mom bought two boxes of granola bars for $12.80. Each box contains eight granola bars. What is the price of one granola bar?80 cents
A grocery store sells a 10-ounce bottle of Wisk laundry detergent for $2.99 and a 16-ounce bottle of the same detergent for $6.99. Which size of bottle is less expensive? 10 ounce bottle
It took Jaivin 18 minutes to jog 4 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this rate?4 1/2 minutes
There are 207 students in the 9 classes at East Middle School. At this rate, how many students are in 6 classes? 138
Liam practiced piano 24 times in 4 weeks. His brother practiced piano 12 times in 2 weeks. Are the rates at which each brother practiced equivalent? yes