SuperTeacherTools SuperTeacherTools Help Subscribe to Email Subscribe to RSS
Create a New Game Create a New Game Play This Game in SpeedMatch
How to Use Instant Jeopardy Review:

Instant Jeopardy Review is designed for live play with up to ten individuals or teams. Teams choose a question, then try to give the best answer. Scoring is built in for each team. You can post a link to this review game using the orange game information button below. If you are the creator of this game, you can edit the game with the red edit button. Have fun!
Click here for the answer key for this game


Seconds To Answer Each Question
Set to 0 to hide the timer

Prefer the old Flash template? Switch now: Proportions and Unit Rate Jeopardy Review Flash Version

Proportions and Unit Rate

Proportions Unit Rate Mrs. Sewell Definitions Ratios
10 10 10 10 10
20 20 20 20 20
30 30 30 30 30
40 40 40 40 40
50 50 50 50 50
Final Question
Edit Game
2/3= x/6
View Answer
2/3= x/6
4
3/x=1/8
View Answer
3/x=1/8
24
x/4=3/2
View Answer
x/4=3/2
6
2/3=30/x
View Answer
2/3=30/x
45
v/6=45/54
View Answer
v/6=45/54
5
16 oz juice is $3.20. What is the price per oz?
View Answer
16 oz juice is $3.20. What is the price per oz?
$0.20
4 lb tub of cookie dough is $12. What is the price per lb?
View Answer
4 lb tub of cookie dough is $12. What is the price per lb?
$3.00
14 gallons of gas cost $42. What is the price per gallon?
View Answer
14 gallons of gas cost $42. What is the price per gallon?
$3.00
6 lbs of chicken cost $30.60. What is the price per lb?
View Answer
6 lbs of chicken cost $30.60. What is the price per lb?
$5.10
50 lbs of dog food costs $45. What is the cost per pound?
View Answer
50 lbs of dog food costs $45. What is the cost per pound?
$0.90
How many times has Ms. Ryckman beat Mrs. Sewell at something?
View Answer
How many times has Ms. Ryckman beat Mrs. Sewell at something?
50
# of people living in Mrs. Sewell's house
View Answer
# of people living in Mrs. Sewell's house
4
How many people love Mrs. Sewell?
View Answer
How many people love Mrs. Sewell?
3000
Mrs. Sewell has fallen this many times down the stairs
View Answer
Mrs. Sewell has fallen this many times down the stairs
24
How old is Mrs. Sewell today?
View Answer
How old is Mrs. Sewell today?
53
What shows a relationship between 2 or more numbers?
View Answer
What shows a relationship between 2 or more numbers?
Ratio
2 equal ratios?
View Answer
2 equal ratios?
Proportion
A value comparing 2 different quantities?
View Answer
A value comparing 2 different quantities?
Rate
An educated guess of an answer rather than an exact answer?
View Answer
An educated guess of an answer rather than an exact answer?
Estimate
Represents the number of parts per hundred. Can be written as a fraction, decimal or ratio?
View Answer
Represents the number of parts per hundred. Can be written as a fraction, decimal or ratio?
Percent
What is the ratio of boys to girls in a class of 25 that has 13 boys?
View Answer
What is the ratio of boys to girls in a class of 25 that has 13 boys?
13 to 12
How many ways can you write a ratio?
View Answer
How many ways can you write a ratio?
3
If Ms. Ryckman has 3 brothers and 1 sister, what is the ratio of females to total number of kids in her family?
View Answer
If Ms. Ryckman has 3 brothers and 1 sister, what is the ratio of females to total number of kids in her family?
2/5
If Coach Clemmons made only 25% of his 100 basketball shots, what is the ratio of made shots to missed shots in simplest form?
View Answer
If Coach Clemmons made only 25% of his 100 basketball shots, what is the ratio of made shots to missed shots in simplest form?
1:3
What is the ratio of teachers to students at BSMS if there are 80 teachers and 1280 students?
View Answer
What is the ratio of teachers to students at BSMS if there are 80 teachers and 1280 students?
1 to 16
What is the mascot at BSMS?
View Answer
What is the mascot at BSMS?
Jaguar




Scoreboard
Scoreboard
Team 1
Lose Point
Add Point
Team 2
Lose Point
Add Point
Team 3
Lose Point
Add Point
Team 4
Lose Point
Add Point
Team 5
Lose Point
Add Point
Team 6
Lose Point
Add Point
Team 7
Lose Point
Add Point
Team 8
Lose Point
Add Point
Team 9
Lose Point
Add Point
Team 10
Lose Point
Add Point


What Would You Like To Risk?

Scoreboard
Team 1
Minus 1
Plus 1
Team 2
Minus 1
Plus 1
Team 3
Minus 1
Plus 1
Team 4
Minus 1
Plus 1
Team 5
Minus 1
Plus 1
Team 6
Minus 1
Plus 1
Team 7
Minus 1
Plus 1
Team 8
Minus 1
Plus 1
Team 9
Minus 1
Plus 1
Team 10
Minus 1
Plus 1


Go To The Final Question
Final Score:
Scoreboard
Team 1
Lose Point
Add Point
Team 2
Lose Point
Add Point
Team 3
Lose Point
Add Point
Team 4
Lose Point
Add Point
Team 5
Lose Point
Add Point
Team 6
Lose Point
Add Point
Team 7
Lose Point
Add Point
Team 8
Lose Point
Add Point
Team 9
Lose Point
Add Point
Team 10
Lose Point
Add Point


Create a New Game Create a New Game