SuperTeacherTools SuperTeacherTools Help Subscribe to Email Subscribe to RSS
Jeopardy Home Create a New Game Create a New Game Play This Game in SpeedMatch
How to Use Instant Jeopardy Review:

Instant Jeopardy Review is designed for live play with up to ten individuals or teams. Teams choose a question, then try to give the best answer. Scoring is built in for each team. You can post a link to this review game using the orange game information button below. If you are the creator of this game, you can edit the game with the red edit button. Have fun!
Click here for the answer key for this game

Play This Game Live With Teams Now!  Join Live Game as a Player


Seconds To Answer Each Question
Set to 0 to hide the timer

Prefer the old Flash template? Switch now: Rates and Ratios Jeopardy Review Flash Version

Rates and Ratios
Play This Game Live Now  Join Live Game as a Player

Ratios Unit Rate Better Buy Building a Sundae Test Your Luck
10 10 10 10 10
20 20 20 20 20
30 30 30 30 30
40 40 40 40 40
50 50 50 50 50
Final Question
Edit Game
If there are 7 boys and 10 girls in a classroom, what is the ratio of boys to girls?
View Answer
If there are 7 boys and 10 girls in a classroom, what is the ratio of boys to girls?
7:10
If there are 20 boys and 16 girls in line, what is the ratio of boys to girls SIMPLIFIED?
View Answer
If there are 20 boys and 16 girls in line, what is the ratio of boys to girls SIMPLIFIED?
5:4
If 20 people polled like Coke and 15 people polled like Pepsi, what is the ratio of Coke drinkers to total people polled? SIMPLIFY
View Answer
If 20 people polled like Coke and 15 people polled like Pepsi, what is the ratio of Coke drinkers to total people polled? SIMPLIFY
4:7
If the ratio of girls to boys in a classroom is 3:5 and there are 15 boys in the classroom, how many girls are in the classroom?
View Answer
If the ratio of girls to boys in a classroom is 3:5 and there are 15 boys in the classroom, how many girls are in the classroom?
9 girls (3 x 3)
12 boys are wearing blue and 10 boys are wearing white. 14 girls are wearing blue and 12 girls are wearing white. Which is the higher ratio: girls wearing blue or boys wearing blue?
View Answer
12 boys are wearing blue and 10 boys are wearing white. 14 girls are wearing blue and 12 girls are wearing white. Which is the higher ratio: girls wearing blue or boys wearing blue?
boys wearing blue is higher.
If you are 4.5 feet tall and your dad is 6.2 feet tall, how much taller is he than you
View Answer
If you are 4.5 feet tall and your dad is 6.2 feet tall, how much taller is he than you
4 words in one minute
If you can jump 24 times in 6 minutes, how many jumps can you do in 2 minutes?
View Answer
If you can jump 24 times in 6 minutes, how many jumps can you do in 2 minutes?
8 jumps
If you can type 32 words in 8 minutes, how many words can you type in 5 minutes?
View Answer
If you can type 32 words in 8 minutes, how many words can you type in 5 minutes?
20 words
If you can drive 320 miles on 16 gallons of gas, make a chart for how many miles you can drive on 1, 2, 3, 4, and 5 gallons.
View Answer
If you can drive 320 miles on 16 gallons of gas, make a chart for how many miles you can drive on 1, 2, 3, 4, and 5 gallons.
20, 40, 60, 80, 100
Which gives you better gas mileage? Prius: 720 miles for 15 gallons or Yaris: 752 miles for 16 gallons?
View Answer
Which gives you better gas mileage? Prius: 720 miles for 15 gallons or Yaris: 752 miles for 16 gallons?
Prius because 48 miles per gallon is more than 47 miles per gallon.
Which is the better buy: 8 mints for $1.84 or 13 mints for $3.00?
View Answer
Which is the better buy: 8 mints for $1.84 or 13 mints for $3.00?
8 mints because $.23 is lower than $.25.
Which is the better buy: pizza slice for $3.75 each slice or 8 pieces of pizza for $18.00?
View Answer
Which is the better buy: pizza slice for $3.75 each slice or 8 pieces of pizza for $18.00?
8 pieces for $18 because each slice is $2.25 which is lower than $3.75.
Which is the better buy: 16 oz of slushie for $1.28 or 24 oz for $2.16?
View Answer
Which is the better buy: 16 oz of slushie for $1.28 or 24 oz for $2.16?
16 oz because $.08 is less than $.09 per oz.
Which is the best buy: 14 cans for $4.48 at Walmart, 6 cans for $1.74 at Kmart, or 15 cans for $4.65 at Target?
View Answer
Which is the best buy: 14 cans for $4.48 at Walmart, 6 cans for $1.74 at Kmart, or 15 cans for $4.65 at Target?
6 cans at Kmart because each can is $.29 which is less than $.32 and $.31.
Which is the best buy: 4 shirts for $10 and an additional 25% off! or 1 shirt for $1. 75?
View Answer
Which is the best buy: 4 shirts for $10 and an additional 25% off! or 1 shirt for $1. 75?
1 shirt because $1.75 is less than $1.88 per shirt.
Vanilla ice cream costs $3.20 per gallon. If a good sized scoop is 1/8 of a gallon, how much would it cost for one scoop?
View Answer
Vanilla ice cream costs $3.20 per gallon. If a good sized scoop is 1/8 of a gallon, how much would it cost for one scoop?
$3.20 x 1/8 = $0.40
Chocolate syrup is sold in 16 ounce containers for $1.20. How much would it cost to add a 3/4 ounce squirt to my ice cream?
View Answer
Chocolate syrup is sold in 16 ounce containers for $1.20. How much would it cost to add a 3/4 ounce squirt to my ice cream?
$1.20 / 16 x 3/4 = $0.06 (.05625 rounded to the nearest penny)
Bananas are $0.57 per pound. A good sized banana-split banana is 4 ounces. How much would it cost to add a banana to my sundae?
View Answer
Bananas are $0.57 per pound. A good sized banana-split banana is 4 ounces. How much would it cost to add a banana to my sundae?
$0.57 x 1/4 = $0.14 (.1425 rounded to the nearest penny)
Marachino cherries are sold in 12 ounce jars for $2.25. If each cherry is about an ounce, how much would it cost to add 3 cherries to my sundae?
View Answer
Marachino cherries are sold in 12 ounce jars for $2.25. If each cherry is about an ounce, how much would it cost to add 3 cherries to my sundae?
$2.25 / 12 x 3 = $0.56 (.5625 rounded to the nearest penny)
My ice cream cost $0.40, chocolate syrup cost $0.06, banana cost $0.14 and cherries cost $0.56. How much would my sundae cost if I put it in a waffle bowl that came in a package of 10 for $3.30?
View Answer
My ice cream cost $0.40, chocolate syrup cost $0.06, banana cost $0.14 and cherries cost $0.56. How much would my sundae cost if I put it in a waffle bowl that came in a package of 10 for $3.30?
$.40 + .06 + .14 + .56 + (3.30 / 10) = $1.49
Pick a number 1-10.
View Answer
Pick a number 1-10.
If you picked 9 you win 10 points! If not, you LOSE 10 points!
Pick a month of the year...
View Answer
Pick a month of the year...
If you picked June, you win 20 points! If not, you LOSE 20 points!
Pick a gem: sapphire or ruby.
View Answer
Pick a gem: sapphire or ruby.
Sapphire you WIN 30 points! Ruby, you must pick a team to get 30 points! not yourself
Pick a letter of the alphabet.
View Answer
Pick a letter of the alphabet.
if you picked A, G, P, W, Z you win 40 POINTS! If not, pick a team to get 40 points, not yourself.
Rock Paper Scissors Challenge!
View Answer
Rock Paper Scissors Challenge!
Pick a team to play. Best 2 out of 3 wins 50 POINTS!
What is Mr. Diedrich's pug's name?
View Answer
What is Mr. Diedrich's pug's name?
Flash




Scoreboard
Scoreboard
Team 1
Lose Point
Add Point
Team 2
Lose Point
Add Point
Team 3
Lose Point
Add Point
Team 4
Lose Point
Add Point
Team 5
Lose Point
Add Point
Team 6
Lose Point
Add Point
Team 7
Lose Point
Add Point
Team 8
Lose Point
Add Point
Team 9
Lose Point
Add Point
Team 10
Lose Point
Add Point


What Would You Like To Risk?

Scoreboard
Team 1
Minus 1
Plus 1
Team 2
Minus 1
Plus 1
Team 3
Minus 1
Plus 1
Team 4
Minus 1
Plus 1
Team 5
Minus 1
Plus 1
Team 6
Minus 1
Plus 1
Team 7
Minus 1
Plus 1
Team 8
Minus 1
Plus 1
Team 9
Minus 1
Plus 1
Team 10
Minus 1
Plus 1


Go To The Final Question
Final Score:
Scoreboard
Team 1
Lose Point
Add Point
Team 2
Lose Point
Add Point
Team 3
Lose Point
Add Point
Team 4
Lose Point
Add Point
Team 5
Lose Point
Add Point
Team 6
Lose Point
Add Point
Team 7
Lose Point
Add Point
Team 8
Lose Point
Add Point
Team 9
Lose Point
Add Point
Team 10
Lose Point
Add Point


Create a New Game Create a New Game